آکو ویپ مشاور ویپینگ شماست

آکو ویپ مشاور ویپینگ شماست

0919-8144-908

بلاگ آکو ویپ

کویل ویپ چیست؟ نکات انتخاب و استفاده از کویل ویپ + ویدیو

به این محتوا امتیاز بده

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

کویل ویپ چیست؟ نکات انتخاب و استفاده از کویل ویپ

در این مطلب قرار است تا به طور کامل به بررسی کویل ها در دنیای ویپینگ بپردازیم. اگر قصد خرید ویپ دارید یا در حین تعویض و انتخاب کویل به سوال یا ابهامی برخورده اید، این مطلب برای شما مفید خواهد بود. این ویدئو شامل مطالب ذکر شده در این صفحه است که میتوانید آن را مشاهده کنید.

کویل ویپ چه کاری انجام میدهد؟

همانطور که میدانید دستگاه های ویپ و پاد سیستم با مایع های جویس و سالت نیکوتین کار میکنند. این مایع داخل مخزن دستگاه شما که همان کارتریج است ریخته میشود و با فایر کردن (کام گیری) تبدیل به بخار شده و وارد دهان شما میشود. کویل کار تبدیل مایع به بخار را انجام میدهد. میتوان گفت فارغ از برند و نوع دستگاه شما و اینکه چه نوع جویسی استفاده میکنید، مهم ترین فاکتور طعم رسانی در دستگاه ها کویل است. پس در ادامه با ساختار کویل آشنا خواهیم شد.

Coil vape work steps

کویل از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

کویل قطعه ای مصرفی در دستگاه ویپ است که از یک پنبه نسوز و یک سیم پیچ (المنت) ساخته شده است. این پنبه به طور مخصوصی توسط کمپانی ها ساخته میشود و با پنبه های معمولی متفاوت است. کار آن جذب کردن مایع جویس است و زمانی که شما فایر انجام میدهید، المنت پیچیده شده دور این پنبه داغ شده و مایع را تبدیل به بخار میکند.

اعداد و نشانه های حک شده روی کویل چیست؟

vape coil ohm

 

به طور معمول روی تمامی کویل های اورجینال یک عدد اهمی نوشته شده و یک عدد واتیج. این دو عدد بسیار مهم و کاربردی هستند.

 • عدد اهم نشان دهنده مقاومت کویل است. برای مثال کویل 0.2OHM یا 0.4OHM یا 1OHM و…
 • عدد واتیج نشان دهنده بازه‌ای است که باید آن کویل داخلش استفاده شود. برای مثال 60-70 W یا 15-18 W یا 30-40 W و…

هر چقدر مقدار مقاومت در کویل کمتر میشود حجم بخار بیشتر و همینطور برعکس.

 • کویل های 0.6 – 0.4 – 0.2 برای مصرف جویس
 • کویل های 0.6 – 0.8 – 1 – 1.2 برای مصرف سالت نیکوتین
 • خود کویل 0.6 اهم یک نوع کویل بینابینی است که هم میتواند برای جویس و هم میتواند برای سالت نیکوتین مصرف شود.

کدام کویل برای دستگاه من مناسب است؟

اولین نکته ای که باید مدنظر داشته باشید این است که کویل خوب یا بد وجود ندارد. در واقع برای خرید کویل همین که شما از اورجینال بودن محصول مطمئن باشید کفایت میکند، در مرحله بعد باید سه موضوع را مدنظر بگیرید که

 1. دستگاه شما تا چه واتی قدرت دارد؟
 2. قصد مصرف سالت نیکوتین را دارید یا جویس؟
 3. دستگاه شما با کدام سری از کویل ها سازگار است؟

اگر دستگاه ویپ یا ویپ پاد تهیه کرده باشید قطعا واتیج دستگاه شما بالا است و حجم بخار برای شما اهمیت دارد. در نتیجه باید مایع جویس تهیه کنید و از کویل هایی که مخصوص دستگاه شما تولید شده است استفاده کنید. به طور استاندارد برندهای سازنده ویپ و پاد سیستم در دنیا، لوازم جانبی مربوطه به دستگاه ها که مهمترین آنها کویل و کارتریج است را هم تولید میکنند. در نتیجه شما فقط مجاز هستید که از همان برندی که دستگاه تان را تهیه کرده اید، کویل خریداری کنید. برای مثال نمیتوان یک ویپ از برند لاست ویپ خرید کرد و بعد کویل ویپرسو را روی آن سوار کرد.

چند نوع کویل برای ویپینگ داریم؟

هم از لحاظ جنس و هم از لحاظ نحوه تولید آنها میتوان کویل ها را تقسیم بندی کرد که به طور مختصر به دو نوع متداول آنها میپردازیم.

کویل مش

یک نوار از جنس فلز است که منافذ خالی و سوراخ مانندی در آن وجود دارد. سطح مشبک کویل در این نوع باعث میشود تا هم توان بالایی داشته باشد و هم طعم رسانی مناسبی. کویل‌های مش به طور معمول از جنس کانتال و استیل ساخته می‌شوند.

کویل معمولی

نام دیگر آن کویل سیم پیچ است که از پیچیده شدن سیم به دور کویل ایجاد می‌شود و یک حالت فنری پیدا میکند. این نوع کویل ها طول عمر کمتر و قدرت طعم رسانی معمولی تری نسبت به کویل های مش دارند.

کویل داخلی یا خارجی، کدام بهتر است؟!

با توجه به دستگاه شما نوع کویل آن هم متفاوت است. به طور کلی دو نوع کویل داخلی و کویل معمولی داریم.

 1. کویل معمولی: این نوع کویل ها به صورت فشاری داخل کارتریج قرار میگیرند و بعد از اتمام عمر مفید آنها قابل تعویض هستند.
change vape coil

نمونه‌ای از کویل که از کارتریج جدا میشود

 1. کویل داخلی: این نوع کویل به صورت پلمپ داخل کارتریج یا مخزن دستگاه قرار گرفته و ثابت است. اگر قصد تعویض کویل را داشته باشید، باید به طور کامل کارتریج دستگاه خود را تعویض کنید. در این حالت دقیقا مثل کویل های معمولی، مقاومت و وات آنها روی بدنه خود کویل یا کارتریج حک شده است.
vaporesso xros series cartridge

نمونه‌ای از کویل که داخل کارتریج ثابت است

همانطور که در ویدئو راهنمای خرید کویل هم به این موضوع پرداخته شد. از لحاظ قیمتی، از لحاظ کیفی و هم طعم رسانی کویل های ثابت داخل کارتریج و کویل های قابل تعویض هیچ تفاوتی ندارند. این شما هستید که با توجه انتخاب دستگاه مورد نظرتان، یکی از این حالات را میپذیرید.

عمر مفید کویل چقدر است؟

همانطور که بالاتر اشاره کردیم کویل ها قطعات مصرفی ویپ هستند و باید به طور دوره ای تعویض شوند تا هم طعم رسانی مایع جویس شما از بین نرود و هم به سلامت شما ضرر نرساند. به طور استاندارد و نرمال یک کویل باید حداقل با یک بطری جویس و حداکثر با دو بطری جویس تعویض شود. این موضوع به هیچ وجه عدد ثابتی ندارد. ممکن است فردی با اطلاعات کم یک کویل را در عرض چند دقیقه بسوزاند و فردی تا چند ماه از همان کویل به طور درست استفاده کند.

نکات مهم برای افزایش طول عمر کویل

 • حتما بعد از تعویض کویل کهنه با نو، بین 6 تا 15 دقیقه صبر کنید تا مایع به طور کامل جذب پنبه ها شود و هنگام فایر موجب سوختن آنها نشود.
 • بین هر 5 فایر دستگاه (کام گیری) 1 تا 2 دقیقه به آن استراحت دهید تا دوباره پنبه ها مایع را جذب کنند.
 • کام خود را نه خیلی عمیق و طولانی و نه خیلی آرام بگیرید.
 • همواره بررسی کنید که مخزن کارتریج دستگاه تان تا 40 درصد پر از جویس باشد، زیرا کم بودن حجم مایع باعث خشک ماندن پنبه و سوختن آن خواهد بود.
 • اگر برای مدت طولانی قصد استفاده از دستگاه را ندارید، بهتر است کارتریج آن را جدا کرده و کنار بگذارید.
 • به هیچ وجه کویل را با مایعاتی مثل آب یا چیز دیگر نشویید، زیرا به طور کامل خاصیت خود را از دست میدهد.

چگونه متوجه سوختن کویل شویم؟

Coil vape modes 1

هر زمان احساس کردید حجم بخار دستگاه یا طعم جویس شما مثل قبل نیست، بدانید که به احتمال زیاد کویل شما عمرش تمام شده است. همچنین اگر طعم سوختگی یا ریزش جویس بیش از حد معمول از کویل را داشتید زمان تعویض کویلتان رسیده است.

جمع بندی

کویل اگر مهم ترین عنصر نباشد اما قطعا یکی از مهم ترین عناصر دستگاه ویپ است. پس همیشه در نگهداری و استفاده آن دقت کنید. حتما بعد از اتمام طول عمر کویل اقدام به تعویض آن کنید. مجموعه آکو ویپ به عنوان یکی از عرضه کنندگان ویپ، جویس و لوازم یدکی ویپ به شما ضمانت میدهد تمامی کویل و کارتریج های موجود در فروشگاه ضمانت اورجینال بودن دارند تا بتوانید با خیال راحت خرید کنید. امیدواریم این مطلب از بلاگ آکو ویپ که سعی شد در آن نکات مهم و اساسی بازگو شود برایتان مفید بوده باشد. هر گونه سوال و یا ابهامی در مورد کویل داشتید، از قسمت نظرات همین صفحه بپرسید تا پشتیبانان ما راهنماییتان کنند.

———————————————————–

سوالات متداول درباره کویل ویپ

 

کویل در ویپ چگونه کار میکند؟

دو قطعه اصلی کویل، پنبه نسوز و المنت است که زمان فایر کردن یا کام گیری این پنبه جویسی را که به خود جذب کرده توسط المنت بخار میکند و وارد دهان شما میشود.

کویل ویپ و پاد سیستم متفاوت است؟

بسته به نوع دستگاه و برند تولید کننده آن شما باید کویل های سازگار با دستگاه خود را تهیه کنید و مجاز به استفاده از هر نوعی کویلی نخواهید بود.

یک کویل چقدر عمر میکند؟

کویل ها قطعات مصرفی ویپ هستند و باید به طور دوره ای تعویض شوند تا هم طعم رسانی مایع جویس شما از بین نرود و هم به سلامت شما ضرر نرساند. به طور استاندارد و نرمال یک کویل باید حداقل با یک بطری جویس و حداکثر با دو بطری جویس تعویض شود.

دیدگاهی در مورد “کویل ویپ چیست؟ نکات انتخاب و استفاده از کویل ویپ + ویدیو

 1. شاهرخ گفت:

  با سلام در مطلب بالا اشتباهی هست که باید اصلاح کنید.البته حتما اشتباه لپی بوده.در بالا گفید که کویلهای 0.6 و 0.4 و 0.2 برای مصرف سالت نیکوتین و کویلهای 0.6 و 0.8 و 1 و 1.2 برای مصرف جویس هست که دقیقا برعکس این درسته.

  1. آکو ویپ گفت:

   سلام دوست عزیز، مچکر از اینکه مطالعه کردین و با ما در میان گذاشتید. اشتباهی در نوشتار متن بود که رفع شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
همراه عزیز آکو ویپ، اگر قبلا خرید داشته اید شماره همراه خود را وارد کنید تا با حساب کاربری خود خرید کنید. در غیر این صورت با یک شماره موبایل در دسترس ثبت نام کنید.